Czynny żal podatnika – czy to ma sens?

Podczas rozliczeń z fiskusem mogą zdarzyć się nam różnego rodzaju błędy. Niezależnie od tego, czy są one popełniane nieświadomie, czy są to drobne przewinienia, a może przestępstwa – prawo daje możliwość uniknięcia za nie kary w momencie, kiedy zdecydujemy się na skorzystanie z czynnego żalu podatnika. Na tę możliwość decydują się osoby mające świadomość, że coś zostało wykonane nie do końca tak, jak powinno, a kary będące tego konsekwencją mogą być bardzo dotkliwe.

Czynny żal podatnika – na czym tak naprawdę to polega?

Czynny żal podatnika to rodzaj oświadczenia, jakie należy złożyć w dowolnym Urzędzie Skarbowym. Istnieje możliwość złożenia go zarówno pisemnie jak i ustnie. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, aby takie oświadczenie wystosować – możemy poprosić o wsparcie prawnika lub też wybranego radcę prawnego. Złożenie oświadczenia nie wymaga uiszczenia żadnej dodatkowej opłaty skarbowej. W oświadczeniu należy dokładnie poinformować Urząd Skarbowy o rodzaju wykroczenia, a także o wszelkich okolicznościach z nim związanych. Warto też wiedzieć o tym, że z czynnego żalu podatnika można skorzystać tylko wtedy, kiedy przestępstwo nie zostało już wcześniej ujawnione, a więc tylko jeśli Urząd Skarbowy jeszcze o nim nie wie. Dodatkowo, czynny żal podatnika nie ma zastosowania w stosunku do osób, które były prowokatorami do popełnienia przestępstwa w grupie zorganizowanej lub też nakłaniały inne osoby do popełnienia czynów zabronionych przez prawo.

Złożenie oświadczenia to jedno – trzeba jeszcze zapłacić

Zazwyczaj różnego rodzaju przestępstwa i wykroczenia wymagają tego, aby zwrócić Urzędowi Skarbowemu pieniądze, które zostały z tego tytułu zachowane przez sprawcę. Dodatkowo, może okazać się też, że trzeba będzie zapłacić także naliczone odsetki. Termin płatności wyznacza organ, do którego zgłaszamy się z oświadczeniem czynnego żalu podatnika.

Skąd wiadomo kiedy czynny żal podatnika ma sens?

Czasem po prostu wiemy, że coś w naszym przedsiębiorstwie zostało źle wykonane, pojawiły się opóźnienia w deklaracjach, faktury zostały nieprawidłowo wypełnione albo też został odprowadzony podatek w mniejszej kwocie niż powinno to mieć miejsce. W momencie, kiedy to sobie uświadomimy i chcemy uniknąć za to kary – czynny żal podatnika jest idealnym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie mamy pewności co do tego, czy w naszym przypadku ta możliwość będzie dla nas korzystna – zawsze możemy udać się do prawnika, który się w takich kwestiach specjalizuje, aby zasięgnąć porady co do naszego konkretnego przypadku.

Więcej informacji na temat czynnego żalu znajdziesz tutaj: https://kapitalni.org/pl/artykuly/czynny-zal-czyli-jak-dziala-kolo-ratunkowe-dla-podatnika-ktory-dopuscil-sie-przewinienia-lub-przestepstwa-skarbowego,73,312

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *