Kredyt hipoteczny z partnerem lub przyjacielem

Kredyt hipoteczny jak powszechnie wiadomo jest jednym z najpoważniejszych zobowiązań finansowych, dlatego też warto rozpatrzyć wszystkie możliwe rozwiązania, aby skorzystać z najkorzystniejszej oferty od banków. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czy kredyt można zaciągnąć z partnerem albo członkiem rodziny i jakie są tego konsekwencje. 

Co warto wiedzieć?

Osoby samotne (single) jak powszechnie wiadomo rzadko kiedy mogą pochwalić się wysoką zdolnością kredytową. Na szczęście wbrew pozorom nie stoją oni na straconej pozycji. Aby wziąć kredyt na zakup nowej nieruchomości można poprosić o pomoc znajomego albo członka rodziny. W dzisiejszych czasach nie ma żadnych ograniczeń prawnych, jeżeli chodzi o zaciąganie wspólnego zobowiązania kredytowego z osobami niespokrewnionymi. Banki mają wiele narzędzi, które umożliwiają skorzystanie z tego nietypowego rozwiązania, dzięki czemu niska zdolność kredytowa singla nie będzie tak dużą przeszkodą. 

Sprawdź, czym jest zdolność kredytowa: https://kapitalni.org/pl/artykuly/czym-jest-zdolnosc-kredytowa-gdzie-ja-sprawdzic-i-jak-jest-obliczana,73,43

Co można zyskać?

Na wspólny kredyt hipoteczny decydują się przede wszystkim te osoby, które muszą podwyższyć zdolność kredytową. Jest to idealny wybór na przykład dla tych osób, które wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe i planują zakup nowej nieruchomości. Według najnowszych statystyk najczęstszymi wspólnikami są rodzice albo najbliższe rodzeństwo. Jak wspomniano powyżej nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny przy udziale osoby niespokrewnionej. 

Najszybszy sposób na poprawienie zdolności kredytowej

Jeżeli o kredyt hipoteczny ubiega się więcej niż tylko jedna osoba zarabiająca, to wspólna zdolność kredytowa jest automatycznie wyższa. Negatywny wpływ na wspólną zdolność kredytową może mieć tak naprawdę jedynie wysoki wiek jednego z kredytobiorców. Jeżeli jedna z osób, która ubiega się o wspólny kredyt hipoteczny ma więcej niż 50 lat, to banki mogą skrócić czas spłaty zobowiązania. Z praktycznego punktu widzenia wiąże się to niestety z koniecznością płacenia większych rat miesięcznych. 

O czym należy pamiętać?

Każdy z kredytobiorców nabywa udziały w danej nieruchomości na zasadzie współwłasności. Warto jednak wspomnieć o tym, że udziały te nie muszą być równe. Wszelkie zobowiązania wobec banku mogą być rozłożone nierównomiernie wobec poszczególnych kredytobiorców. Dla banków przy udzielaniu wspólnego kredytu hipotecznego najważniejszym czynnikiem jest zawsze łączna zdolność kredytowa i gotować do podjęcia przez kredytobiorców solidarnej odpowiedzialności za regularne spłacanie comiesięcznych rat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *