Na czym się skupić pisząc CV?

Poszukiwanie nowego miejsca pracy, a tym samym nowego pracodawcy to wyzwanie, z którym prędzej czy później będzie musiała się zmierzyć niemal każda osoba pracująca. Kluczowym elementem poszukiwania nowego miejsca pracy jest rozmowa kwalifikacyjna. Biletem na rozmowę jest dobre CV, które zainteresuje przyszłego pracodawcę. Jak napisać CV, by dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? 

CV to wizytówka kandydata. Jednym z najważniejszych elementów CV jest jego personalizacja. Takie samo curriculum vitae wysyłane do wszystkich firm nie jest najlepszym pomysłem, gdy chcemy być skuteczni. Jak napisać CV, by było ciekawe i dało zaproszenie na rozmowę? 

Liczy się 6 sekund

Opracowanie graficzne wzoru CV – w tym miejscu przykłady – jest równie ważne jak informacje, które się w nim znajdą. Rekruter patrzy na CV średnio 6 sekund. Jego wzrok w naturalny sposób układa się w literę F, dlatego właśnie tak powinny być rozmieszczone najważniejsze informacje. 

Imię, nazwisko oraz stanowisko, na które aplikujemy, umieszczamy na górze oraz po lewej stronie CV. To tu muszą znaleźć się najważniejsze informacje o kandydacie. Ważne jest również, by wszystko co najistotniejsze było na pierwszej stronie CV, która jest najważniejsza i najczęściej czytana przez rekruterów. 

Umiejętności

Umiejętności oraz doświadczenie to pierwszy element, z którym zapozna się rekruter. Warto zdawać sobie sprawę, że na to samo stanowisko pracy większość osób będzie miała podobne doświadczenie oraz umiejętności. CV jest miejscem, które pozwala się wyróżnić i właśnie do tego należy je wykorzystać. Jak to zrobić? 

Opis umiejętności oraz doświadczenia musi być krótki oraz zwarty. Warto posługiwać się danymi liczbowymi, które przyciągają uwagę. Pomocne jest korzystanie z odpowiedniej czcionki, pogrubień oraz innego koloru. Koniecznie wszystkie te informacje muszą znaleźć się na pierwszej stronie curriculum vitae. 

Podsumowanie zawodowe – czy jest potrzebne? 

Bardzo wielu kandydatów unika tego elementu CV. Jest to więc idealne miejsce, by przyciągnąć uwagę rekrutera. Jest to idealne miejsce, by spersonalizować CV wpisując swoje największe osiągnięcia. Warto napisać kim jesteś, jak widzisz swój dalszy rozwój. 

Pisząc podsumowanie zawodowe trzeba ograniczyć się do 3 – 4 zdań. Większa ilość jest niewskazana, gdyż nikt nie będzie tego czytał, a dodatkowo należy dopilnować, żeby te informacje znalazły się na pierwszej stronie CV. 

Umiejętne napisanie CV może znacznie skrócić czas poszukiwania kolejnej pracy. Dobre CV ma wartość merytoryczną, ale jest również dobrze napisane graficznie, tak by ułatwić czytającemu zadanie i przyciągnąć uwagę. Oczywiście nie są to wszystkie elementy, które znajdziemy w CV. Istotne mogą być również takie informacje jak wykształcenie, znajomość języków, czy zainteresowania. Ważne, żeby wyselekcjonować to, co faktycznie może być decydujące przy aplikacji na konkretne stanowisko. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *