Odszkodowanie za potrącenie na przejściu dla pieszych

Tragiczne potrącenie na pasach

Czego może żądać osoba potrącona na przejściu dla pieszych przez samochód? Jakie ma ona prawa w sytuacji, gdy została potrącona przez samochód bez jej winy i przyczynienia? Młoda 29-letnia kobieta została potrącona w momencie, kiedy przechodziła przez ulicę w wyznaczonym miejscu. Sprawca zdarzenia został skazany prawomocnym wyrokiem karnym. Trzeba podkreślić, że sprawca ten posiadał ubezpieczenie OC, co oznacza że poszkodowana mogła żądać wypłacenia pieniędzy zarówno od samego sprawcy, jak i jego ubezpieczyciela.

 

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

Młoda kobieta zupełnie bez swojej winy zupełnie straciła zdrowie. Przez trzy miesiące nie odzyskiwała przytomności. W wyniku wypadku powódka doznała rozlanego uszkodzenia tkanki mózgu, w tym pnia mózgu, złamania barku i podudzi. Po odzyskaniu przytomności stan jej zdrowia był tragiczny: była wyniszczona, leżąca, nie utrzymywała się w pozycji siedzącej nawet z podparciem, karmiona przez sondę.

Pomimo intensywnej rehabilitacji i przebywania w szpitalu przez rok stan zdrowia poszkodowanej nie poprawił się zbyt wiele. Do chwili obecnej praktycznie nie mówi, ale poprawiło się rozumienie, przy pomocy jednej osoby siada i przesiada się na wózek. Aktualnie poszkodowana potrzebuje ciągłej opieki rodziców. Kobieta jest trwale niezdolna do pracy i samodzielnego życia.

 

Żądania Poszkodowanej

Czego może żądać poszkodowana, której życie po wypadku zmieniło się diametralnie? Z wysportowanej, pełnej życia młodej kobiety stała się osobą wymagającą całodobowej opieki. Poszkodowana chciała wypłaty zadośćuczynienia za cierpienie fizyczne i utracone w życiu szanse oraz odszkodowania obejmującego zwrot zakupu leków, leczenia, rehabilitacji.

Zakład ubezpieczeń ocenił, że wysokość zadośćuczynienia dla tak poszkodowanej kobiety wynosić ma zaledwie 200.000 zł. Poszkodowana nie mogła pogodzić się z takim zaniżeniem odszkodowania i wniosła pozew do sądu o podwyższenie przyznanego jej świadczenia. Poza odszkodowaniem kobieta starała się również o rentę.

 

Koszty leczenia i odszkodowanie

Lekarze ocenili  uszczerbek na zdrowiu poszkodowanej na 100%. Biorąc pod uwagę rozległy i trwały charakter kalectwa poszkodowanej i uzależnienie od pomocy innych osób poszkodowana postanowiła walczyć o swoją sprawę w sądzie. Taka zawziętość wynikała z utratą możliwości, jakie miała kobieta przed wypadkiem. Przede wszystkim bardzo aktywnym i zaangażowanym trybem życia.

Odnośnie odszkodowania to poszkodowana starała się o zwrot kosztów zakupu sprzętu specjalistycznego, który posiadał odpowiednio wysoki standard. Sprzęt ten mógł choć trochę poprawić jakość życia poszkodowanej.

 

Wyższa kwota odszkodowania

Sąd uznał, że kwota wypłacona przez zakład ubezpieczeń jest zaniżona i należy ją podwyższyć. Poszkodowanej przyznano zatem kwotę 320.000 zł tytułem zadośćuczynienia z ustawowymi odsetkami (oprócz już wypłaconej przez pozwany Zakład Ubezpieczeń kwoty 200.000 zł) oraz rentę w wysokości 3.930 zł. Ponadto poszkodowana otrzymała zwrot kosztów leczenia i odszkodowania.

Podwyższając kwotę zadośćuczynienia Sąd stwierdził, że kwota taka jest odpowiednia do doznanej krzywdy polegającej na uszkodzeniu ciała i utracie zdrowia sprawia. Przede wszystkim sąd wziął pod uwagę natężenie doznanej krzywdy, czyli jej rodzaj, charakter, długotrwałość oraz nieodwracalność skutków zdrowotnych.

Dla każdego poszkodowanego przyznane zadośćuczynienie powinno przedstawiać realną, ekonomicznie odczuwalną wartość. Należy zaznaczyć, że w ostatnich latach sumy zadośćuczynienia przyznanego osobom młodym, z bardzo poważnymi obrażeniami, wahają się w granicach  150.000 a 350.000 zł.

Jeżeli chciałbyś uzyskać wyrok w opisywanej sprawie napisz do nas. Przeczytaj również więcej o określaniu wysokości zadośćuczynienia w oparciu o inne sprawy.

5 komentarzy

#1Remigiusz7 lutego 2013, 17:37

Witam
Reprezentuję jedną z trzech największych firm odszkodowawczych na rynku. Firma uzyskała rekordową kwotę odszkodowania dla naszego Klienta, jest to 1.475.000 PLN z tytułem zadość uczynienia plus wszelkie koszty leczenia i rehabilitacji.
Jeżeli masz problem z odszkodowaniem, szukasz firmy której chciałbyś powierzyć swoje sprawy lub znasz kogoś kto potrzebuje pomocy, pisz śmiało.
Sprawy można rozpatrywać do 20 lat wstecz, tak więc jeżeli masz starą sprawę możemy się nią zająć.
Osoby, które zostały poszkodowane z nie swojej winy w wypadku komunikacyjnym jako kierowca, pasażer, pieszy, rowerzysty,
Osoby, które utraciły w wyniku wypadku komunikacyjnego, w którym zmarły nie był winien i brał udział jako kierowca, pasażer, pieszy, rowerzysta,
Osoby, które zostały poszkodowane w rolnictwie,
Osoby, które zostały poszkodowane w wyniku wypadku przy pracy, za który odpowiedzialność ponosi pracodawca,
Osoby, które zostały poszkodowane w wyniku poślizgnięcia na śliskiej nawierzchni,
Osoby, które pozostały poszkodowane w wyniku błędu lekarskiego,
Osoby, które posiadają na działkach budowlanych lub siedliskowych umiejscowione bez zgody właściciela słupy elektryczne, linie przemysłowe, gazociągi, rurociągi wodne i kanalizacyjne, światłowody, itp.
Pozdrawiam serdecznie
Remigiusz

#2ODSZKODOWANIA – EUCO23 listopada 2013, 11:22

Europejskie Centrum Odszkodowań. SPRAWDZ EUCO.PL I FORUM, odszkodowania do 20 lat wstecz. Jeżeli uważasz że dostałeś za małe odszkodowanie, nawet jeżeli dopiero się starasz dzwoń to nic nie kosztuje. Marek 881-222-462

#3odszkdowowania17 lutego 2014, 06:53

Zajmuje się dochodzeniem odszkodowań od podmiotów, które w myśl przepisów prawa zobowiązane są do naprawienia powstałej szkody.

DOCHODZĘ ODSZKODOWAŃ W ZAKRESIE m.in.:

1. szkód na osobie

2. wypadków komunikacyjnych

3. śmierci osoby bliskiej w wypadku

4. wypadków w pracy

5. wypadków w rolnictwie

6. szkód w zabudowaniach gospodarczych objętych
ubezpieczeniem OC

7. szkód na osobie w przypadku pracy w gospodarstwie

8. szkód na osobie pasażerów pojazdu sprawcy kolizji
oraz pojazdu osoby poszkodowanej

Pomagam w uzyskaniu najwyższego zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, sporządzam zestawienia kosztów przejazdów do szpitali, przychodni medycznych oraz aptek i ośrodków rehabilitacyjnych a także zestawienia kosztów leczenia i w tym zakresie wnoszę roszczenia do zakładów zobowiązanych do likwidacji szkody i wypłaty odszkodowania.

NIE DZIAŁAM JAK WIĘKSZOŚĆ KANCELARII ODSZKODOWAWCZYCH – gdy uważają że osiągnęli już zadowalające wynagrodzenie podpisują ugody z zakładami ubezpieczeń zamykając tym samym klientom drogę postępowania sądowego.

Więcej informacji http://odszkodowanianowysacz.pl.tl

#4Lexeco12 czerwca 2014, 18:25

Najwyższe odszkodowania http://www.lexeco.pl

#5rtyju29 sierpnia 2014, 21:14

Warto też znać różnicę między zadośćuczynieniem a odszkodowaniem, jaka pojawia się gdy mamy rozróżnienie między szkodami: majątkowymi a niemajątkowymi, zgodnie z opiniami zamieszczonymi na stronie: http://kancelarialuty.pl/odszkodowanie-a-zadoscuczynienie/

Czekamy na Twój komentarz

Login:
E-mail:
Komentarz:

 

Pozostałe artykułypowrót do Strony głównej

Jak udowodnić koszty w sprawie osobowej?

Jak udowodnić koszty w sprawie osobowej?(2)

Leczenie i dojazdy a zwrot poniesionych kosztów Odszkodowanie zasądzane jest z reguły wtedy, gdy wydatki, zostały poniesione jednorazowo bądź w krótkim czasie. Poszkodowany w celu wykazania kosztów związanych z uszkodzeniem ciała lub wywołaniem rozstroju zdrowia, zobowiązany jest do wykazania rachunków, faktur lub innych dokumentów przedstawiających poniesione wydatki. Obowiązek zwrotu dotyczy wydatków rzeczywiście poniesionych i nie

Śmierć bliskiego w wypadku a prawa rodziny

Śmierć bliskiego w wypadku a prawa rodziny(6)

Jakie świadczenia gwarantują przepisy prawa? Sytuacja rodziny, która straciła najbliższą osobę w wypadku komunikacyjnym lub innym nieszczęśliwym zdarzeniu jest niezwykle trudna. Nierzadko problemy natury emocjonalnej pogłębione zostają przez trudności finansowe. Aby pomóc osobom pośrednio poszkodowanym przepisy jasno określają przysługujące im prawa.   Pieniądze dla pośrednio poszkodowanych Unormowania zawarte w przedstawionym art. 446 kodeksu cywilnego stanowią

Szkoda osobowa – czynności krok po kroku

Szkoda osobowa – czynności krok po kroku(1)

Schemat postępowania Osoba, która uległa wypadkowi i chce dochodzić świadczeń przysługujących w ramach szkody osobowej, np. zadośćuczynienia za cierpienie, musi wykonać szereg czynności. Są to czynności niezbędne do uzyskania pieniędzy i mogą sprawiać problem z uwagi na to, że większość z osób poszkodowanych nie ma styczności z prawem na co dzień. Jednak każda sprawa, w

Co przysługuje za wypadek?

Co przysługuje za wypadek?(0)

Czy wiesz jakie masz prawa będąc poszkodowanym? Polska w statystykach wypadków wciąż jest ciągle w niechlubnej czołówce państw Unii Europejskiej. Średnio w Polsce dochodzi do 50 tysięcy wypadków drogowych i 380 tysięcy kolizji drogowych. Statystyki określają liczbę rannych w dziesiątkach tysięcy. Poszkodowani często nie wiedzą, że przysługuje im nie tylko odszkodowanie za naprawę samochodu. Niestety,

Czytaj więcej...
banner

Zapraszamy do kontaktu

Zapraszamy Reklamodawców oraz Partnerów do współpracy na łamach serwisu PortalPoszkodowanych.pl.

Dołącz do Nas!

Partnerzy

Kontakt Reklama Mapa strony
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 PortalPoszkodowanych.pl