Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

Czym jest uszczerbek na zdrowiu?

Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych, błędach medycznych, wypadkach przy pracy czy innych nieszczęśliwych zdarzeniach nie zawsze zdają sobie sprawę z praw, jakie im przysługują. Osoby, które doznały uszczerbku na zdrowiu mogą domagać się rekompensaty. Stanowią tak przepisy Kodeksu cywilnego ustanawiając instytucję zadośćuczynienia.

 

Kiedy przyznane zostanie zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie można określić jako odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu (uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia). Należy jednak odróżnić je od typowego odszkodowania, pod pojęciem którego rozumiemy zwrot kosztów poniesionych przez poszkodowanego. Co więc rekompensuje zadośćuczynienie? Najogólniej mówiąc zadośćuczynienie ma na celu wynagrodzenie doznanej przez poszkodowanego krzywdy.

Krzywda nie oznacza jedynie uszczerbku na zdrowiu, Oczywiście za uszczerbek na zdrowiu poszkodowany powinien otrzymać zadośćuczynienie. Jednak jeżeli poszkodowany doznał cierpienia psychicznego wartość tego świadczenie ulegnie zwiększeniu.

 

Określenie uszczerbku na zdrowiu

Jako uszkodzenia ciała zakwalifikować można takie przypadki, które polegają na zniszczeniu  tkanek lub organów – można tutaj zaliczyć np. rany, złamania, czy nawet siniaki. Natomiast za rozstrój zdrowia uznać można zakłócenie funkcjonowania organizmu człowieka. I nie mamy tutaj na myśli zdrowia, ale również dysfunkcję systemu nerwowego, emocjonalnego, immunologicznego.

Uszczerbek na zdrowiu fizycznym i psychicznym poszkodowanego może polegać na cierpieniach związanych bezpośrednio ze stanem zdrowia, ale również z jego dalszymi następstwami. Jako negatywne skutki można wymienić zmiany w wyglądzie, psychice, poczuciu osamotnienia, nieprzydatności społecznej bądź nawet wykluczenia społecznego. Jeżeli więc poszkodowany doznał takich negatywnych skutków albo odczuwa obawy o swój stan zdrowia może starać się o przyznanie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, czyli według przepisów kodeksu cywilnego zadośćuczynienia.

 

Czy tylko stały uszczerbek na zdrowiu?

Poszkodowany musi pamiętać, że szkoda jakiej doznał nie musi trwać długo. Równie dobrze może być to stan tylko przejściowy. Zgodnie ze stanowiskiem sądów nie tylko trwałe, ale także chwilowe zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Również w tym krótkim czasie poszkodowany musi znosić cierpienia fizyczne i psychiczne, a to usprawiedliwia przyznanie zadośćuczynienia.

5 komentarzy

#1Marcin11 grudnia 2012, 15:15

Dodam jeszcze od siebie, że z OC komunikacyjnego poszkodowany ma aż 3 lata na zgłoszenie uszczerbku na zdrowiu, który wynikł w ciągu 14 dni od zdarzenia.
Pozdrawiam,
Marci, redaktor odszkodowania-oc.info

#2Agata20 marca 2013, 08:06

Jeżeli uważacie Państwo, że otrzymaliście zbyt niskie odszkodowanie po zebraniu dokumentacji medycznej, trzeba znaleźć fachowca, który napisze rzetelną opinię sądowo-lekarską, którą będzie można przedłożyć u ubezpieczyciela, a jeżeli to nie pomoże to w sądzie.
Poszkodowany sam powinien udowodnić (!) zaistnienie nieprawidłowego naliczenia, wtedy sąd ma jasność sytuacji. Prawnicy w tym sędzia i prokurator nie są lekarzami, dlatego powołują biegłych, by na ich opinii oprzeć dalsze wnioskowanie. Kiedy widzą, że fachowiec widzi błąd, to muszą działać.
Polecam specjalistę medycyny sądowej, który ma odpowiednie wykształcenie właśnie w sporządzaniu takich opinii. Każdy adwokat powinien wiedzieć, kim jest taki lekarz i co można od niego uzyskać. W Polsce specjalistów tego typu jest ok. 100 osób, dlatego są nieczęsto spotykani. Przychodni czy szpitalu nikt ich nie spotka. Większość pracuje w Zakładach Medycyny Sądowej i tam wydaje opinie dla sądów i prokuratur na ich zlecenie. Można znaleźć jednak takich, którzy pomagają również osobom prywatnym i kancelariom:
http://www.legeartismedica.pl

#3Natalia18928 maja 2013, 15:30

Czy mogłabym ubiegać się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku w mieszkaniu sąsiadów ok 7/8 lat temu? Jest to stały uszczerbek, dlatego chciałabym wiedzieć czy mam jakąś szansę. Z góry dziękuję i pozdrawiam:)

#4Kasia19 sierpnia 2013, 07:56

Mam pytanie: czy jeśli mój stan zdrowia mojego synka drastycznie sie pogorszył z winy lekarza który zalecił prześwietlenie pluc, a to w następstwie doprowadziło ze mój synek znalazł sie w szpitalu i musiałiec operacje usunięcia płynu z jednego płuca podlega odszkodowania? Jesli tak, to Czy jeśli miało to miejsce prawie 2 i pól roku temu mogę nadal domagać sie odszkodowania od szpitala. Czy ktos wie kiedy następuje przedawnienie takiej sprawy? Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi

#5sonia198523 stycznia 2014, 18:51

witam
byłam poszkodowana w wypadu doznałam uszczerbku na zdrowiu pomogła mi Kancelaria Odszkodowawcza Cito Kraków
POLECAM

Czekamy na Twój komentarz

Login:
E-mail:
Komentarz:

 

Pozostałe artykułypowrót do Strony głównej

Zadośćuczynienie za mobbing i nierówne traktowanie

Zadośćuczynienie za mobbing i nierówne traktowanie(0)

Na jakiej podstawie zadośćuczynienie? Roszczenie o zasądzenie zadośćuczynienia pieniężnego przysługuje pracownikowi za doznaną krzywdę wyrządzoną mobbingiem, nierównym traktowaniem lub naruszeniem godności pracowniczej. Żądanie swoje pracownik może oprzeć na artykule 94[3} k.p. albo art. 24 k.c. w związku z art. 445 k.c. albo 448 k.c. Wybór sposobu ochrony należy do poszkodowanego. Prawo żądania zadośćuczynienia przysługuje pracownikowi

Przyczynienie się poszkodowanego do wypadku

Przyczynienie się poszkodowanego do wypadku(1)

Obniżenie odszkodowania w praktyce Zdarza się, że poszkodowany przyczynił się do wypadku. Sytuacje takie są często spotykane zwłaszcza w sprawach odszkodowawczych z wypadków komunikacyjnych. Trzeba podkreślić, że zarówno ubezpieczyciel, jak i sąd w takiej sytuacji ma prawo do obniżenia przyznanego świadczenia o określony procent.   Złe praktyki ubezpieczycieli Aby zobrazować tę sytuację można posłużyć się

Jak zebrać dokumentację na potrzeby odszkodowania za błąd medyczny?

Jak zebrać dokumentację na potrzeby odszkodowania za błąd medyczny?(7)

Ważne dowody dla poszkodowanego Pacjent, który twierdzi, że został poszkodowany wskutek błędu medycznego powinien przystąpić do gromadzenia dokumentacji medycznej. Aby udowodnić błąd pacjent powinien zgromadzić pełną dokumentacje. Jeśli pacjent ma podejrzenie, że lekarz popełnił błąd podczas leczenia, to zanim uda się po pomoc, powinien wziąć ze szpitala pełną dokumentację medyczną. W Polsce jest co najmniej

Renta po wypadku – kiedy się należy, w jakiej wysokości i inne pytania.

Renta po wypadku – kiedy się należy, w jakiej wysokości i inne pytania.(0)

Kiedy należy się renta po wypadku? Jeżeli stan zdrowia osoby po wypadku powoduje konieczność leczenia, rehabilitacji lub ciągłej opieki innych osób nie ulega wątpliwości, że takiemu poszkodowanemu przysługuje renta. Renta ta przysługuje zarówno po wypadku samochodowym, błędzie lekarskim czy też innym zdarzeniu wskutek, którego osoba została poszkodowana. Renta obejmuje wydatki, np. z tytułu zwiększonych potrzeb,

Błędy lekarskie a poród

Błędy lekarskie a poród(2)

Analiza konkretnych spraw i uzyskanych odszkodowań Cykl artykułów „Błędy lekarskie a poród” ma na celu przedstawienie rzeczywistych spraw i procesów odszkodowawczych, które toczyły się przed sądami polskimi. W Polsce pokutuje błędne przekonanie o niemożliwości rekompensaty szkody doznanej podczas porodu. Jak wskazuje praktyka zarówno matka, która doznała krzywdy w czasie porodu, jak i noworodek poszkodowany w

Czytaj więcej...
banner

Zapraszamy do kontaktu

Zapraszamy Reklamodawców oraz Partnerów do współpracy na łamach serwisu PortalPoszkodowanych.pl.

Dołącz do Nas!

Partnerzy

Kontakt Reklama Mapa strony
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2012 PortalPoszkodowanych.pl