O czym należy pamiętać, żegnając się z byłym pracodawcą?

Rozwiązanie umowy z dotychczasowym pracodawcą zawsze jest dość stresującym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Szczególnie, gdy w danym miejscu przepracowało się wiele lat i zdobyło cenne doświadczenie. W momencie, gdy dostajemy wypowiedzenie lub gdy sami składamy je na ręce szefa – warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Jakich? Odpowiedź poniżej. 

1. Okres wypowiedzenia

Gdy źle się nam pracuje lub gdy doświadczamy nieprzyjemnych sytuacji w pracy i podejmujemy decyzję o jej rzuceniu (często pod wpływem emocji) – trzaskamy drzwiami i opuszczamy miejsce pracy. Niestety takie zachowanie nie może mieć miejsca, gdyż jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowę – obowiązują nas pewne warunki i zobowiązania. Między innymi mowa tu o okresie wypowiedzenia. Zatem gdy chcemy złożyć wypowiedzenie warto dokładnie zapoznać się z umową i sprawdzić jaki okres wypowiedzenia nas obowiązuje. Najczęściej jest to miesiąc lub trzy miesiące. Po złożeniu wypowiedzenia – dalej obowiązuje nas umowa i w okresie wspomnianym, powinniśmy stawiać się w miejscu pracy i rzetelnie wykonywać swoje obowiązki do końca. Wiele osób w tym czasie wykorzystuje urlop (o ile im został w danym roku kalendarzowym). 

2. Świadectwo pracy

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest wystawienie pracownikowi opuszczającemu jego zakład – świadectwo pracy. To dokument, który zawiera wszystkie podstawowe informacje o zatrudnieniu, stanowisku, które pracownik obejmował, o jego obowiązkach oraz takie dane jak np. ilość dni wykorzystanego urlopu wypoczynkowego, ilość dni, w których pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim czy też wzmianka o służbie wojskowej. Pracodawca najczęściej przekazuje świadectwo pracy pracownikowi w ostatni dzień jego pracy w danym miejscu lub wysyła je pocztą na adres domowy pracownika. Powinno ono zawierać wyłącznie rzetelne dane (zgodnie z umową pracy oraz stanem faktycznym). Warto również zawsze sprawdzać świadectwo pracy, czy nie zawiera ono istotnym błędów. Jeżeli okaże się, że takie są – pracodawca jak najszybciej powinien je skorygować na prośbę właściciela świadectwa. 

3. Zdanie służbowych akcesoriów

Karty wstępu, przepustki czy klucze w momencie rezygnacji z pracy powinny przekazane być pracodawcy. Wiele osób, które „rzucają” pracę z dnia na dzień nie robi tego, nie oddając pracodawcy tego, co od niego dostało na okres tymczasowy. Wielu pracodawców chroni się przed taką nieuczciwością zaznaczając, iż wyda np. świadectwo pracy po zdaniu przez pracownika kluczy, przepustek oraz kart wejściowych do firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *